Firma asutamine Lätis

Ettevõtte asutamine Lätis maksab 1000€ + KM.

Miks tasub Lätis ettevõtlusega alustada?

Lätit peetakse Ida-Euroopa finantskeskuseks, mis pakub mugavat maksustamist kaubandus- ja valdusettevõtetele. Välisinvestorite ligimeelitamine on selge avalik eesmärk, mida Läti ametiasutused taotlevad konkreetsete meetmete abil, et lihtsustada ettevõtete asutamismenetlusi ja vähendada bürokraatiakoormust.

Alates 2018. aastast on Lätis makstav ettevõtte tulumaks muudetud 20 %-le ja seda makstakse ainult selle osa kasumi pealt, mis jaotatakse või makstakse dividendidena või mida kasutatakse muudel eesmärkidel, mis ei ole otseselt seotud ettevõtte arenguga. Ettevõte võib siiski otsustada mitte maksta dividende ja selle asemel investeerida kasumi uuesti oma äritegevusse, sellisel juhul kohaldatakse 0% maksu (teisisõnu, seda ei maksustata). See on eriti atraktiivne ettevõtetele, kes keskenduvad pigem laienemisele kui kiire kasumi teenimisele. Seetõttu peetakse Lätit praegu üheks paremaks maksude optimeerimise võimaluseks Euroopas.

Lätis on erinevaid õiguslikke ettevõtlusvorme, nagu näiteks aktsiaselts, mida nimetatakse SIA (Sabiedrība ar Ierobežotu Atbildību), aktsiaselts (AS) jne. Lätlased (ja välismaa ettevõtjad) valivad siiski tavaliselt SIA, mida käsitleme allpool üksikasjalikumalt.

SIA asutamise peensused ja piirangud sõltuvad selle põhikirjajärgse kapitali suurusest. Seega peaks iga ettevõtja valima targalt:

– kui aktsiakapital on vahemikus 1-2799€ ja

– kui aktsiakapital on vahemikus 2800€ või rohkem.

Alates 2010. aasta maist on esimene võimalus uute ja väikeste ettevõtete jaoks väga atraktiivne. Lisaboonusena ei pea selle ettevõtte asutajad asutamise ajal pangakontot avama ja võivad selle jätta pärast registreerimise lõpetamist. Mis omakorda tagab, et ettevõte on võimalikult kiiresti “valmis”.

Lisaks võivad selle asutajad ja aktsionärid olla ainult füüsilised isikud, sõltumata kodakondsusest ja elukohast. Siiski on asutajate arv piiratud 5 inimesega. Samuti võib sellise äriühingu aktsionär olla ainult ühe vähendatud kapitaliga äriühingu aktsionär (1-2799€ võimalus). Ettevõtte juhatus võib koosneda ainult selle aktsionäridest.

Ettevõtte aktsiakapitali võib hoiustada varadena või sularahas. Vähendatud kapitaliga äriühingud ei ole kohustatud avama ajutist kontot ja ei pea registrile esitama tõendeid sissemakstud kapitali kohta.

Kui asutatakse SIA, mille aktsiakapital on 2800€ või rohkem, avaneb laiem valik võimalusi. Lisaks võivad selle asutajad ja aktsionärid olla nii füüsilised kui ka juriidilised isikud.

Kuidas luuakse Lätis äriühing?

Ettevõtte registreerimine Lätis on mugavam kui kunagi varem – pärast meie valimist pakutakse klientidele teenuseid eemalt, spetsialistid saadavad kõik dokumendid. Registreerimine ise võtab tavaliselt 2-4 tööpäeva.

Tulevane ettevõtja saab meie käest täitmiseks küsimustiku ja dokumentide loetelu. Suhtleme omaltpoolt notariga ning vajaduse küsime Teie käest lisa detaile.

SIA aktsiakapital on alates 1-2799€.

Erinevalt madalama kapitaliga äriühingust tuleb aga asutamise ajal avada Lätis äriühingu pangakonto. Selleks on vaja rahalist sissemakset või tunnustatud kapitali sissemakset varana. Pärast neid samme tuleb registrile esitada koopia heakskiidetud kapitali sissemakse kohta äriühingu kontole. tavaliselt panga poolt väljastatud dokument, mis tõendab, et nõutav summa on pangas ja kantakse äriühingu kontole kohe pärast selle registreerimist. Šveitsi pangad võivad avada äriühingu konto sõltumata sellest, kas tal on kohalik kontor või mitte. Konkreetsed tingimused sõltuvad sellest, kus ettevõte on registreeritud.

Ettevõtte asutamine Lätis hõlmab mitut liiki makse:

21

Käibemaksumäär on 21%

20

Alates 2018. aastast kohaldatakse 20-protsendilist ettevõtte tulumaksumäära ainult kasumi suhtes, mis jaotatakse dividendidena või mida kasutatakse eesmärkidel, mis ei ole otseselt seotud ettevõtluse arendamisega.

Eelised:

Lätis on madal ettevõtte tulumaks ning  transpordi ja logistika eelis.

Lätit peetakse Põhjamaaks Balti regioonis, kus töötavad kogenud spetsialistid, kes räägivad läti, inglise ja vene keelt ning on hästi kursis lääne ja ida ärimaailma kultuuriga. Need hinnatud omadused, mugav geograafiline asukoht ja hea ärikeskkond muudavad riigi välisinvestorite jaoks väga atraktiivseks. Eesti ettevõtjad ei ole siinkohal erandiks

LCPC eesmärk on pakkuda teile ja teie ettevõttele kvaliteetset abi. Ettevõtte asutamine on üks esimesi samme teie ettevõtte loomisel ja me aitame teid sellel teekonnal!

Otsite nõustajat?

Lepi kokku kohtumine